DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI
DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲ
ĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
Jau kovo 18 dieną JAV krepšinio gerbėjus sukaustys kasmetinė Kovo beprotybė (March Madness) – studentų krepšinio lygos (NCAA) atkrintamosios varžybos.
Kovo beprotybė (March madness) arba kitaip tiesiog „NCAA Tournament“ yra 64 stipriausių NCAA komandų turnyras, vykstantis atkrintamųjų varžybų principu iš vienų rungtynių, kurio tikslas – išsiaiškinti JAV studentų vyrų krepšinio lygos čempionus.
Vyrų krepšinio turnyras tokiu formatu vyksta nuo 1939 metų, tačiau komandų skaičius nuolat augo. 1985 metais jis pasiekė 64 komandas ir nuo to laiko šis skaičius jau nebesikeitė. Turnyras iki šiol yra neįvykęs tik vienais metais – 2020-aisiais dėl koronaviruso pandemijos.
Kovo beprotybės turnyras JAV sporto pasaulyje turi išskirtinę vietą ir yra prilyginamas „Superbowl“ mačui, mat šio turnyro metu studentų krepšinio domisi tiek krepšinio sirgaliai, tiek žmonės, kuriems sportas paprastai nėra toks svarbus. Taip yra dėl išskirtinio amerikiečių santykio su savo universitetais. Žmonės paprastai palaiko savo universitetus visą likusį gyvenimą, o būtent Kovo beprotybė yra metas atsiminti šį palaikymą, net jei nuolat sportu ir nesidomi.
Ne mažiau svarbi Kovo beprotybės dalis už savo komandos palaikymą yra varžybų tinklelio spėlionė. Angliškai tai vadinama „bracketology“. Garsiausi krepšininkai, sportininkai, aktoriai, muzikantai ar net politikai skelbia savo spėjimus. „Sports Illustrated“ teigimu kasmet sudaroma nuo 60 iki 100 mln. tinklelių spėjimų. Nuo 2009 m. kasmet per abi savo kadencijas oficialų spėjimą platindavo ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama.
Turnyras turi ir daugiau į sporto folklorą JAV jau įaugusių terminų, kaip „Sweet Sixteen“ (kai lieka 16 komandų) ar „Elite Eight“ (aštuonios komandos), o viskas baigiasi Finalo ketverto varžybomis. Dar vienas būtent su šiuo turnyru sietinas terminas – Cindarella (Pelenė) komanda. Terminas prigijo dar 1950 metais, kai kino teatruose ir pasirodė filmas „Cindarella“, o tais pačiais metais „City Collage of New York“ krepšininkai netikėtai laimėjo NCAA čempionų titulą.
Pelenės istorijų buvo ir daugiau. Tokį statusą turi „North Carolina State“ komandos žygis 1983 m. iki čempionų titulo. 1985 m. „Villanova“ laimėjo titulą, nors prieš turnyrą turėjo tik aštuntą reitingą. 1986 m. LSU krepšininkai tapo pirmaisiais, kurie savo regione įveikė pirmas tris komandas pagal reitingą. UMBC krepšininkai 2018 m. tapo pirma 16-o reitingo komanda, kuriai pavyko nugalėti pirmą reitingą. 2022 m. „Saint Peter’s“ universiteto ekipa tapo pirma 15-o reitingo komanda, pasiekusia „Elite Eight“ etapą, „Fairleigh Dickinson“ tapo antra 16-o reitingo komanda, įveikusia aukščiausią reitingą, o „Florida Atlantic“ ekipa 2023 m. pasiekė Finalo ketvertą, nors prieš tai niekada istorijoje turnyre nebuvo iškovojusi net pergalės.
Laimėjimo NCAA turnyre prestižą įrodo ir tai, kad per daugiau nei 80 metų istoriją tik 8 universitetai yra apgynę titulą. Visi tai padarė tik sykį, bet kaip ir kiekviena taisyklė, ši turi išimtį: UCLA universitetas 1967–1973 m. laimėjo net 7 titulus iš eilės. Daugiausiai titulų istorijoje ir turi UCLA universiteto krepšininkai (11), bet pastarasis iškovotas dar 1995 metais. Kentukio ekipa yra laimėjusi 8 sykius (pastarasis – 2012 m.), Šiaurės Karolinos ir „UConn“ universitetai turi po 6 titulus.
Šių metų Kovo beprotybės dalyviai paaiškėjo kovo 18 dieną, kai atrankos komitetas paskelbė 37 į turnyrą kviečiamas komandas. 31 komanda iškovojo automatinius kelialapius, kai laimėjo savo konferenciją.
Pradėkime nuo lietuvių, kurių šių metų Kovo beprotybėje yra septyni, nors ne visi jie turnyre žais.
Aukščiausią reitingą, pirmąjį, savo regione gavo „Florida Gators“ komanda su Kajumi Kublicku, kuris šį sezoną žaidė tik 6 rungtynėse ir iš viso aikštėje praleido 5 minutes. Lietuvio taškų vidurkis – 0,7. Floridos ekipa žais su „Norfolk State Spartans“ (16 reit.). K. Kublickas iš visų lietuvių turi aukščiausius šansus žengti toli, gal net iki NCAA čempionų titulo.
„Iowa State Cyclones“ ekipa turi trečią savo regiono reitingą, o komandoje žaidžia Nojus Indrušaitis. Ajovos ekipa Kovo beprotybę pradės su „Lipscomb Bisons“ (14) komanda. Tiesa, lietuvis nėra svarbus žaidėjas – žaidė 11 rungtynių su 6,2 min. ir 2,2 taško vidurkiais.
„Arizona Wildcats“ (4) irgi turi aukštą reitingą, tad pirmajame etape „Akron Zips“ (13) komanda jiems problemų turbūt nesudarys. Visgi „Wildcats“ centro Motiejaus Krivo sezonas dėl traumos jau yra pasibaigęs.
„Illinois Fighting Illini“ (6) krepšininkai su ryškiausiu NCAA lietuviu Kasparu Jakučioniu savo var žovų pirmajame etape dar nežino. Tai bus „Xavier Musketeers“ arba „Texas
Longhorns“ ekipos, kurių reitingas yra 11-as. Lietuvis šį sezoną renka po 15 taškų, 5,6 rezultatyvaus perdavimo ir 4,6 atkovoto kamuolio.
„Saint Mary’s Gaels“ (7) komandoje žaidžia du lietuviai – Augustas Marčiulionis ir Paulius Murauskas. Jų komandai iššūkį mes „Vanderbild Commodores“ (10) krepšininkai. Po 14,3 taško ir 6,1 rezultatyvaus perdavimo renkantis A. Marčiulionis turi paskutinį šansą palikti dar vieną ryškesnę žymę NCAA, nes jo studijos po sezono baigsis. Po 12,5 taško ir 8 atkovotus kamuolius įmetantis P. Murauskas irgi yra labai svarbus komandos narys.
Paskutinis Kovo beprotybės lietuvis – Titas Sargiūnas. Jo „High Point Panthers“ (13) ekipa yra vienintelė iš lietuvių komandų, turinti žemesnį reitingą nei varžovai pirmajame etape – „Purdue Boilemakers“ (4). Tiesa, lietuvis per sezoną komandoje sužaidė tik 2 rungtynes.
Neabejotinai didžiausia šio sezono NCAA krepšinio žvaigždė yra „Duke Blue Devils“ komandos lyderis Coopers Flaggas, kuriam pirmąjį NBA šaukimą vasarą prognozuoja kone šimtas procentų specialistų. „Duke“ kasmet yra tarp pagrindinių pretendentų į titulą – ne išimtis yra ir šie metai. Kyla klausimas, ar vieni turnyro favoritų su neabejotinai didžiausiu NBA talentu sugebės laimėti titulą, kurį pastarąjį kartą iškovojo dar 2015 metais?
Pirmuosius reitingus savo regionuose be minėtų „Florida Gators“ ir „Duke Blue Devils“ komandų taip pat turi „Houston Cougars“ ir „Auburn Tigers“.
„Auburn“ komandos šansai jų South regione pasiekti finalą vertinami 30,5 procentais. Pagal išankstines prognozes po jų eina „MIchigan State“ (16,6%), „Iowa State“ (14,6%) ir „Texas A&M“ (8%).
West regione 2006 ir 2007 metų čempionė „Florida“ turi 34,8 proc. tikimybę pasiekti finalą, o po jų eina „St. John’s “ (16,1%), „Texas Tech“ (12,5%) ir „Maryland“ (11,6%) komandos.
East regione pagal išankstines prognozes pirmauja „Duke“ (34,4%), bet nedaug nuo jų atsilieka „Alabama“ (28,2%). Toliau eina „Arizona“ (11,2%) ir „Wisconsin“ (6,5%) universitetai.
„Midwest“ regione pagal tikimybę pirmauja „Houston“ (25,4%), tada seka „Tennessee“ (19,6%), „Gonzaga“ (18,3%) ir „Kentucky“ (8,4%).
Pastaruosius du metus iš eilės NCAA čempione tapo „UConn“ universiteto komanda, savo gretose turinti Liamą McNeeley, kuriam prognozuojamas NBA biržos šaukimas pirmajame penkete ar bent dešimtuke. Tiesa, šį sezoną ekipa nėra tarp pagrindinių favoritų, savo regione turi tik aštuntą reitingą.
Šių metų Finalo ketverto varžybos vyks balandžio 4–7 dienomis San Antonijuje.