DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI
DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲ
ĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
Europos krepšinio čempionatas pirmą kartą surengtas dar 1935 metais Šveicarijoje ir jį laimėjo Latvijos rinktinė, finale 24:18 įveikusi Ispaniją. Tuo metu teisė organizuoti kitą Europos čempionatą automatiškai atitekdavo čempionams (kaip dabar Eurovizijoje), tad 1937 m. turnyras vyko Rygoje ir jame triumfavo Lietuvos rinktinė, finale 24:23 palaužusi Italiją.
1939 m. stipriausios Europos rinktinės rinkosi Lietuvoje, naujai čempionatui pastatytoje Kauno sporto halėje. Čempionatas vyko pagal formatą be atkrintamųjų varžybų, o Lietuva laimėjo visas 7 rungtynes (sunkiausias buvo pirmas mačas su latviais, laimėtas 37:36) ir apgynė čempionų titulą. Tiesa, lietuvių ir latvių kova buvo tokia arši, kad baigėsi net diplomatiniu skandalu. Lietuvos rinktinėje šiame turnyre žaidė legendinis JAV lietuvis Pranas Lubinas, dar 1936 m. su JAV rinktine laimėjęs olimpinių žaidynių auksą. 1941 m. čempionatas neįvyko dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo.
Po karo Europos čempionatas grįžo jau 1946 ir baigėsi Čekoslovakijos pergale. Šiame čempionate Europos krepšinio žiūrovai pirmą kartą gyvai išvydo metimą šuolyje, kurio išradėju laikomas italas Giuseppe Stefanini. 1947 m. čempionatą pirmą sykį laimėjo SSRS, bet atsisakė organizuoti 1949 m. turnyrą. Kadangi sidabro medalininkė Čekoslovakija jau buvo rengusi vieną čempionatą, 1949 m. varžybos vyko Egipte, kuris 1947-aisiais laimėjo bronzą. Tačiau į Egiptą atvyko tik 4 rinktinės iš Europos, o be egiptiečių dar varžėsi Sirija ir Libanas. Čempionų titulą laimėjo Egiptas.
1951 m. kitų žemynų komandoms turnyre dalyvauti nebeleista, čempionatas vyko Prancūzijoje ir išaugo iki 18 komandų. Jį laimėjo SSRS, kuri iki pat 1990 metų griuvimo „Eurobasket“ triumfavo 13 kartų iš 20 galimų.
Su SSRS rinktine Europos čempionais tapo 11 krepšininkų iš Lietuvos, o du iš jų pripažinti ir MVP. 1965 m. tokį prizą gavo Modestas Paulauskas, o 1985 m. – Arvydas Sabonis.
Lietuvos sirgaliai puikiai atsimena 1995 m. čempionatą, kai Arvydo Sabonio vedama rinktinė finale nusileido Jugoslavijai, bei triumfą 2003 m. Europos čempionate Švedijoje. Jame čempionato MVP prizas atiteko Šarūnui Jasikevičiui. 2007 m. Lietuva iškovojo „Eurobasket“ bronzą, o 2013 ir 2015 m. Lietuvos rinktinė pralaimėjo čempionatų finalus Prancūzijai ir Ispanijai.
Nuo 2015 m. Europos čempionatus imta organizuoti ne vienoje, o keturios valstybėse. Kiekvienoje iš jų vyksta po vieną grupę, o po to atkrintamosioms turnyras jau persikrausto į vieną miestą.
Prieš lemiamą atrankos varžybų langą vasario 20–25 dienomis į čempionatą buvo patekusios tik 11 rinktinių ir turėjome dar 13 laisvų vietų, tad kovos dėl patekimo vyko iki pat pabaigos. Dėl to į paskutinį atrankos langą gausiai rinkosi ir ir Eurolygos žaidėjai, žaidė ir tokiis žvaigždės kaip Aleksandras Vezenkovas, T. J. Shortsas, Džananas Musa ar Tornikė Šengelija.
Pirmą kartą nuo 2015 metų čempionato turnyre žais visos trys Baltijos šalys – Estija, Latvija ir Lietuva. Latviai bus šio Europos čempionato šeimininkai ir be grupės etapo Rygoje vyks ir visos atkrintamosios varžybos su finalu. Nepaisant to, Latvijos rinktinė atrankoje sužaidė be kluptelėjimų – 6 pergalės iš 6. Latviai abu sykius nugalėjo ir Ispanijos rinktinę (4-2), kuri C grupėje į „Eurobasket 2025“ pateko kartu su Belgija (3-3).
A grupėje į turnyrą pateko Izraelis (5-1), Slovėnija (4-2) ir Portugalija (2-4), už nugaros palikdami Ukrainos (1-5) rinktinę. Portugalai į čempionatą pateko tik ketvirtą (paskutinį sykį žaidė 2011 m.), Izraelis – trečią sykį (pastarąjį sykį žaidė 2017 m.) istorijoje.
B grupėje pirmi buvo italai (4-2), o su jais į turnyrą pateko Turkija (3-3) ir Islandija (3-3), aplenkdami Vengrijos krepšininkus. Islandijai šis čempionatas bus tik trečias istorijoje po pasirodymų 2015 ir 2017 metais.
D grupėje geriausiai atrodė pasaulio čempionė Vokietija (4-2), į čempionatą patekusi su Juodkalnijos (3-3) ir Švedijos (3-3) rinktinėmis, už ribos liko Bulgarija (2-4) su Eurolygos žvaigždė Aleksandru Vezenkovu. Švedija irgi nėra dažna čempionatų viešina, žaidusi 11 sykių, bet pastarąjį sykį – tik 2013 metais. Juodkalnijai čempionatas bus penktas istorijoje.
E grupėje dominavo Prancūzijos (6-0) krepšininkai, o be jų kelialapį iškovojo Bosniją ir Hercegovina (3-3). Nors Kipro rinktinė (0-6) pralaimėjo visas rungtynes, tačiau jie yra „Eurobasket 2025“ organizatoriai ir jame dalyvaus pirmą kartą. Už brūkšnio sensacingai liko sunkius laikus išgyvenanti Kroatijos rinktinė (3-3), kuri Europos čempionate nedalyvaus pirmą kartą istorijoje.
F grupėje kelialapius išsidalijo Graikija (5-1), Didžioji Britanija (4-2) ir Čekija (2-4), už nugaros palikdamos Nyderlandus (1-5). Britai čempionate žais tik šeštą kartą istorijoje, tačiau tie šeši kartai pasiekti per 7 pastaruosius bandymus. Čekai į Europos čempionatą pateko 5-ą kartą iš eilės.
G grupėje dominavo Serbijos (6-0) krepšininkai, kurie ir toliau dalyvauja visuose turnyruose. Su jais į čempionatą taip pat pateko Sakartvelo (3-3) ir Suomijos (2-4) rinktinės, tiesa, pastarieji yra vieni iš organizatorių. Kartvelai ir suomiai čempionate žais šeštą kartą iš eilės. Čia nelaimėliai buvo Danijos krepšininkai (1-5), antrą sykį iš eilės į Europos čempionatą nepatekę paskutinėmis rungtynių sekundėmis.
H grupėje atranką puikiai užbaigė Lietuvos rinktinė (5-1), žaidžianti visuose Europos čempionatuose nuo 1995 metų. Kartu su mūsų krepšininkais į turnyrą pateko organizatorė Lenkija (1-5) ir Estijos (4-2) ekipa. Lenkai pateko į aštuntą čempionatą iš eilės, estai čia nėra dažni svečiai ir dalyvaus tik septintą sykį.
2025 m. Europos čempionatas vyks Suomijoje (Tamperėje), Kipre (Limasolyje), Lenkijoje Katovicai) ir Latvijoje (Ryga). Finalinis etapas vyks Rygoje.
Pasibaigus paskutiniame atrankos varžybų langui sužinosime visas 24 į čempionatą patekusias rinktines, o burtų traukimo ceremonija kovo 27 d. vyks Rygoje. Kaip įprasta naujajam turnyro formatui, kiekviena šalis organizatorė į savo grupę gali pasirinkti po vieną rinktinę be burtų traukimo ceremonijos.
Europos čempionatas vyks 2025 m. rugpjūčio 27 – rugsėjo 14 dienomis. Finalas bus žaidžiamas Rygoje.